Θεαματικός Άρης, ξέσπασε στην ΑΕΚ και επικράτησε με 91-73 (video)

Χάρις στην επιθετική του πολυφωνία και σε ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, ο Άρης πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην ΑΕΚ
Άρης που γουστάρεις να τον βλέπεις! Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βρέθηκε σε εξαιρετική επιθετικά ημέρα και έχοντας 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ξεπέρασε το εμπόδιο της πάντα αξιόμαχης ΑΕΚ, επικρατώντας με 91-73 στο πλαίσιο αναμέτρησης για την 17η αγωνιστική της Basket League. Κάπως έτσι ο Άρης βελτίωσε το ρεκόρ του σε 7-9 και... καπέλωσε την «Ένωση» στη βαθμολογία, αφού έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Άντονι Κάουαν (21 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Όμηρος Νετζήπογλου (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ολιβιέρ Χάνλααν (14 πόντοι, 5 ασίστ), Σακούρ Τζούστον (15 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Έρικ Λόκετ (13 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) ήταν εξαιρετικοί για τους νικητές, ενώ από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισαν οι Άντονι Ράουτινς και Νίκος Παππάς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Σκορ και θέαμα. Αυτός είναι ο κατάλληλος τίτλος για να περιγράψει το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με σκορ 30-22 υπέρ της ΑΕΚ. Αμφότερες οι ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες από την περιφέρεια (5/8 τρίποντα ο Άρης, 5/10 τρίποντα η ΑΕΚ) προσφέροντάς μας μια πολύ παραγωγική περίοδο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν βέβαια αγριεμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτρεξαν ένα σερί 12-0, προσπερνώντας με 34-30, αφού η «Ένωση» έμεινε χωρίς καλάθι για κάτι περισσότερο από 5 αγωνιστικά λεπτά. Ωστόσο, η ομάδα του Στέφανου Δέδα με ένα επιμέρους 6-0 λίγο πριν την ανάπαυλα μείωσε σε 44-41 (20').

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο, ξεμακραίνοντας με 9 (53-44, 22'), όμως η ΑΕΚ με Παππά και Χάμερ κατάφερε και πάλι να πλησιάσει, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο μείον τρία (62-59, 30').

Στο ίδιο έργο θεατές. Εκρηκτικός ξανά ο Άρης στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, πάτησε το γκάζι και έτρεξε σερί 15 αναπάντητων πόντων, τελειώνοντας την υπόθεση νίκη και μετατρέποντας τα τελευταία λεπτά σε διαδικαστική υπόθεση.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-41, 62-59, 91-73