Εντυπωσιακό ντεμπούτο για τον 17χρονο Νάτζι, αλλά ήττα για την Μπαρτσελόνα στην παράταση! (video)

Ήττα στην παράταση για την Μπαρτσελόνα από την Μανρέσα, αλλά εντυπωσιακό ντεμπούτο για τον 17χρονο Τζέιμς Νάτζι.
Oι πολλές απουσίες κόστισαν στην Μπαρτσελόνα που γνώρισε εντός έδρας ήττα με 96-95 (86-86 κ.α) από τη Μανρέσα μετά από 45 αγωνιστικά λεπτά, στο πλαίσιο εξ'αναβολής αναμέτρησης για την 14η αγωνιστική της ACB

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Νικ Καλάθη, τον Ντάντε Έξουμ, τον Μπράντον Ντέιβις, τον Σέρτζι Μαρτίνεθ και τον Άλεξ Αμπρίνες, βρέθηκαν πίσω με 10 πόντους (77-67) πέντε λεπτά πριν το φινάλε, όμως κατάφεραν να προσπεράσουν με 86-84 με 6" να απομένουν στο χρονόμετρο, έπειτα από δύο βολές του Νίκολα Μίροτιτς και ένα δίποντο του Ρόκας Γιοκουμπάιτις. Τελικά, είδαν το ματς να πηγαίνει στο έξτρα πεντάλεπτο μετά το σουτ ισοφάρισης του Σιλβέν Φρανσίσκο στην εκπνοή. Μια τρίποντη «βόμβα» δια χειρός Τζο Τόμασον 20" πριν τη λήξη της παράτασης ήταν αυτή που σφράγισε το διπλό για τους φιλοξενούμενους.

Παρά την ήττα, η Μπαρτσελόνα κρατά το άκρως εντυπωσιακό και πολλά υποσχόμενο ντεμπούτο του 17χρονου (14/08/2004) Τζέιμς Νάτζι στο ισπανικό πρωτάθλημα. Ο ύψους 208 εκατοστών σέντερ από τη Νιγηρία ξεκίνησε στη βασική πεντάδα των «Μπλαουγκράνα» και μέτρησε 10 πόντους (3/3 δίποντα, 4/5 βολές) με 5 ριμπάουντ και 5 τάπες σε 19'45" συμμετοχής!

Κατά τα άλλα πρώτος σκόρερ για την Μπάρτσα ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από πλευράς νικητών ξεχώρισε ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 25 πόντους και ο Τσίμα Μονέκε, που σημείωσε double-double με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ. O πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Χουάν Πάμπλο Βαουλέτ, έμεινε μόλις στους 2 πόντους και τα 2 ριμπάουντ σε κάτι περισσότερο από 16 αγωνιστικά λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 44-37, 59-60, 86-86 (κ.ά), 95-96