Ερυθρόλευκη εκδίκηση και πτήση 4αδας με «ιπτάμενο» ΜακΚίσικ, 84-65 τον Παναθηναϊκό

Αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός δεν έκανε το ίδιο λάθος με τον αγώνα πρωταθλήματος στο ΣΕΦ. Πήρε με το ορθολογικό παιχνίδι του μία διαφορά ασφαλείας, την κράτησε και πέρασε “αέρας” από το ΟΑΚΑ με 84-65 βάζοντας πλέον για τα καλά πλώρη για την πρώτη 4αδα της βαθμολογίας στο τέλος της κανονικής περιόδου.
Σχετικά Άρθρα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς καλά διαβασμένος τόσο αμυντικά περιορίζοντας τη δημιουργία του Μέικον και του Παπαπέτρου όσο και επιθετικά προετοιμασμένος για την άμυνα ζώνης των πράσινων. Έτσι με δύο γρήγορα τρίποντα του Ντόρσεϊ πήρε κεφάλι στο σκορ (6-0 και 15-7 στο 5λεπτο) και παρά την μείωση από τον Παναθηναϊκό με την είσοδο του Νέντοβιτς (14-18) ξέφυγε ξανά 24-13 και 25-18 στο 10λεπτο με τον Σλούκα να αναλαμβάνει δράση (9 πόντοι).

Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο με δύο μαζεμένα γκολ-φάουλ Μάρτιν και ΜακΚίσικ (31-18 στο 11’) και δύο σερί τρίποντα του Βεζένκοβ (39-23 στο 13’20’’) με τον Παναθηναϊκό εγκλωβισμένο επιθετικά και κακό στην κάλυψη των κενών χώρων της ζώνης αμυντικά.

Ο Πρίφτης αναγκάστηκε τότε να αλλάξει την άμυνα σε προσωπική που σε συνδυασμό με το ξύπνημα του Μέικον έφερε ένα γρήγορο 9-0 για τους πράσινους που μείωσαν 39-32 με κάτι περισσότερο από 4 λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου. Όμως στο υπόλοιπο διάστημα της περιόδου οι γηπεδούχοι έκαναν αδικαιολόγητα βιαστικές και άστοχες επιθέσεις κάτι που ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε και έκλεισε το ημίχρονο στο +13 (45-32) παρότι δεν είχε την ευστοχία στα τρίποντα της πρώτης περιόδου (6/13) στη 2η (1/7).

Ο Παναθηναϊκός έμεινε άποντος για άλλα 2,5 λεπτά στην 3η περίοδο (7 συνολικά!) με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 15 (47-32) αλλά εκεί που ο Ολυμπιακός έδειχνε να ελέγχει πλήρως το ματς ήρθε νέο ξέσπασμα των γηπεδούχων. Με τον Μποχωρίδη καθοριστικό να βάζει μεγάλα τρίποντα και τον Παπαγιάννη κυρίαρχο στη ρακέτα ο ΠαναθηναΪκός μείωσε σε απόσταση βολής (49-46) με επιμέρους 14-2 και το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 54-51.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Ολυμπιακός χάρη σε καλές συνεργασίες και “χτυπώντας” με τους ΜακΚίσικ και Μάρτιν πήρε αέρα 7 πόντων (61-54) στο 33’. Ο ΜακΚίσικ επιβεβαιώνοντας την πολύ καλή παράδοση που έχει στα ευρωπαϊκά ματς με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό έβαλε πέντε ακόμη συνεχόμενους πόντους με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 8 (66-58) πεντέμισι λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Παναθηναϊκός με τη διαφορά να φτάνει στο -10 (68-58) και 4,5 για το φινάλε από καλάθι του Ντόρσεϊ φορτώθηκε με άγχος που μεταφράστηκε σε άστοχες επιθέσεις των Ουάιτ και Μέικον κάτι που το 11ο εύστοχο τρίποντο του Ολυμπιακού διά χειρός Βεζένκοβ έκανε το 72-60 και “σιώπησε” το ΟΑΚΑ στο 36’30’’.

Ο Ολυμπιακός έχοντας πάρει το μάθημά του από τον αγώνα πρωταθλήματος δεν έκανε ξανά τα ίδια λάθη στα τελευταία λεπτά και κράτησε την πέρα για πέρα δίκαιη και εμφατική νίκη του στο ΟΑΚΑ, 13η σε 20 αγώνες στα ευρωπαϊκά Κύπελλα και 5η στο ΟΑΚΑ έναντι 4 του Παναθηναϊκού στην ιστορία των μεταξύ τους αναμετρήσεων.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 32-45, 51-54, 65-84