Buzzer beater ΜακΚρι «ξέρανε» τον ΠΑΟΚ, 87-86 το Περιστέρι απέδρασε από την Πυλαία! (video)

Ματσάρα ολκής έγινε στο κλειστό του ΠΑΟΚ στην Πυλαία με το Περιστέρι να παίρνει τη νίκη με 87-86 χάρη σε τρομερό γωνιακό τρίποντο του ΜακΚρι ακριβώς με τη λήξη της αναμέτρησης, play σχεδιασμένο από το μπλοκάκι του Σωτήρη Μανωλόπουλου

Ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από τα μεγάλα και εντυπωσιακά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση και των δύο ομάδων. Το Περιστέρι για παράδειγμα με μπροστάρη τον Κατσίβελη προηγήθηκε 16-7 μετά από 5,5 λεπτά αγώνα αλλά στη συνέχεια «κόλλησε» με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ με τα τρίποντα του ΝτιΛίο να προσπεράσει 31-29 στο 14'23''.

Οι γηπεδούχοι έπαθαν... Περιστέρι στο επόμενο δίλεπτο και οι φιλοξενούμενοι με τον Πέτεγουεϊ προσπέρασαν 37-34 (16'39'') αλλά το ημίχρονο βρήκε τον «δικέφαλο» προηγούμενο 49-39 με φοβερό ξέσπασμα διά χειρός Βλάντο Γιάνκοβιτς και Λαβ μέσα σε τρία λεπτά που απέφερε επιμέρους 15-2!

Μία από τα ίδια και στο 2ο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να προηγείται ακόμη και με 14 πόντους διαφορά (57-43) στο 22'34'' αλλά το Περιστέρι με φοβερό 15-0 σερί με καλάθια του Ίαν Μίλερ να δίνει άγρια ομορφιά στο ματς προσπερνώντας 58-57 στο 27'12''.

Η μάχη συνεχίστηκε και για την 4η περίοδο με το Περιστέρι να ξεφεύγει 74-68 με τρίποντο του Χάγκινς 6'45'' πριν το φινάλε αλλά τον ΠΑΟΚ με Τζόουνς και Λαβ να μειώνει 75-76.

Κάπως έτσι ο αγώνας μπήκε στο τελευταίο του πεντάλεπτο με τις δύο ομάδες στην κόψη του ξυραφιού. Το Περιστέρι με λιγότερο από 4 λεπτά για το φινάλε προηγήθηκε 82-78 όντας εύστοχο στις βολές, ο ΠΑΟΚ με 2/4 βολές του Γιάνκοβιτς μείωσε 80-82 και ο πρώην παίκτης του Περιστερίου, Μάρβιν Τζόουνς με 2/2 βολές 68'' πριν το τέλος ισοφάρισε 82-82!

Ο Μίλερ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στα 48'' και ο ΝτιΛίο που κέρδισε αμέσως φάουλ ξανά με βολές έδωσε προβάδισμα 84-82 στον ΠΑΟΚ. Ο Πέτεγουεϊ στα 29'' επίσης με βολές ισοφάρισε 84-84 και ο Λαβ στα 4'' έκανε με πολύ όμορφη ατομική ενέργεια το 86-84 αλλά ο ΜακΚρι ήταν αυτός που έδωσε το φιλί ζωής στο Περιστέρι και... ξέρανε τον ΠΑΟΚ!

ΠΑΟΚ: Χριστοδούλου, Γκρίφιν 4, Κάρτερ 5 (1), Τζόουνς 18, Γιάνκοβιτς 16 (2), Λαβ 27 (5), Καμαριανός, ΝτιΛίο 13 (1), Γ.Καμπερίδης 1, Τολιόπουλος 2, Ογκμπέιντε

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: ΜακΚρι 12 (1), Πέτεγουει 15 (2), Χρυσικόπουλος 15 (1), Κατσίβελης 9 (1), Μπράουν 8, Μορέιρα 8, Μωραϊτης, Σαλούστρος 3 (1), Μίλερ 8 (2), Χάγκινς 9 (1)