Με ξέσπασμα στο φινάλε το Λαύριο 75-66 στη Λάρισα (video)

Ένα τρίλεπτο όπου έκρυψε τη θέα προς το καλάθι του ήταν αρκετό για το Λαύριο προκειμένου να ανατρέψει το εις βάρος του -4, να προηγηθεί με 8 δύο λεπτά πριν το τέλος και να νικήσει τη Λάρισα.

Μπορεί να μην ξεκίνησε καλά τον αγώνα αφού βρέθηκε να χάνει 10-0 και 17-2 στο 5ο λεπτό αλλά το Λαύριο έβγαλε… αμυνάρες μετά το 35ο λεπτό και απέδρασε με τη νίκη από το κλειστό της Νεάπολης Λάρισας.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μετά το πολύ άσχημο ξεκίνημα στον αγώνα όπου αιφνιδιάστηκε από τους Κρουμπαλί και Χάντσον, ισορρόπησε με τον Αμινού και προσπέρασε 22-21 στο 13ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πάντως πήραν ξανά τα ηνία στο σκορ με τη βοήθεια του Θριτ και προηγήθηκαν ξανά 54-48 στο 28ο λεπτό.

Τελευταία φορά που η Λάρισα είχε το πάνω χέρι στο ματς ήταν στο 34ο λεπτό όταν προηγήθηκε 60-56 αλλά η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους. Με φοβερές άμυνες και κλεψίματα κυρίως από τον Μουράτο και εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό από τους Κάρτερ και Γερομίχαλο το Λαύριο έτρεξε επιμέρους 16-2 στα επόμενα πέντε λεπτά, προηγήθηκε 72-62 στο 38’40’’ και πήρε δίκαια τη νίκη.

ΛΑΡΙΣΑ: Ουάσιγκτον 8 (1), Χάντσον 20 (3), Θριτ 15 (2), Κρουμπαλί 12, Ζάρας 5 (1), Τσαϊρέλης 2, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Σπαν 4, Καράμπελας

ΛΑΥΡΙΟ: Λιούις 9, Κάρτερ 19 (3), Μουράτος 9 (1), Κακλαμανάκης 7, Γκόινς 2, Νικολαϊδης, Σμιθ 2, Αμινού 6, Περσίδης 8 (1), Γερομιχαλός 13 (1)